Tiria

10. února 2016 v 22:41 | Lithiel |  Tiria
Poněvadž nás s Ilian pořád nemohlo napadnout žádné pořádné téma na povídku ale chtěly jsme něco napsat (už konečně), tak jsme si řekli, že si uděláme svět neomezených možností, nějaký svět, ve kterém se může cokoliv. Tak první přišel název. Bylo to dost těžké. Příklad: "A co takhle Tamion?" - "To zní jak Kamion!" - "A co Tylpava?" - "Jak Opava. No a co Tulenia?" - "Ne, žádný tuleně. Tak třeba Taria?" - "Nebyl to nějaký pokémon?"... a tak dále. Ale nakonec jsme se dostali k názvu TIRIA. Tudíž teď už můžete v menu najít i rubriku Tiria. No a pak jsme začaly přemýšlet o vzniku Tirie. Výsledný příběh je zde:


Na počátku všeho byla Mysl. Možná byly dvě nebo tři, to nikdo neví. Jak Mysl vypadá? Pro zjednodušení si ji lze představit jako obyčejný lidský mozek. Také to může být otevřený obrovský prostor, kde rostou myšlenky a nebo krajina se spoustou kráterů a děr, ze kterých vystřelují gejzíry nápadů. Jisté však je, že měla k dispozici spoustu fantazie. Fantazie se dá popsat jako stavební materiál, něco ze čeho lze vytvořit či vystavět cokoliv. Jde s ní zařídit, změnit nebo zničit úplně vše. Například přimět lidi létat, ptáky plavat a ryby nechat chodit po zemi. Tohle všechno dokáže Mysl, pokud umí a chce správně fantazii využívat. Každá Mysl má alespoň trochu fantazie, ale ne každá s ní dobře pracuje a některé se jí rovnou zbaví jako přebytečného odpadu. Tyto Mysli se potom stanou nudnými a netvořivými. Ale ty, co mají fantazie na rozdávání, dokážou tvořit celé světy. A tak vznikla Tiria.
Nejdříve byl stvořen název, protože nic beze jména nemůže existovat úplně. Poté přišel na řadu samotný svět. Jelikož Mysl může kdykoliv a cokoliv změnit, nemá Tiria žádný určitý tvar, mění se téměř neustále. Může vypadat úplně jakkoliv. Jako koule, čtverec, jehlan, ale i jako klobouk, dort či hlava.
Potom tu byl povrch světa a všechno na něm. Protože, jak už jsme řekli, Mysl (nebo víc Myslí), která tvořila Tiriu, uměla svou fantazii pořádně využít, neomezovala se jen na obyčejné hory a prohlubně, ale začala si pohrávat s gravitací. Tak vznikly například létající ostrovy a v jednom pohoří se nachází hora, která roste z oblohy a vrchol má u země.
Dále bylo nutno zařídit Tirijskou flóru. Kromě obyčejných listnatých a jehličnatých stromů zde rostou i míšenci, poldeny, kterým rostou na větvích snad všechny druhy ovoce, nebo třeba jildyny, na nichž roste mnoho jídla. Z bilin se zde vyskytují například bolena neobecná, která způsobuje příšerné bolesti břicha a shodou okolností se podobá chutilce brzičké, co se používá jako výborné dochucovadlo. Samozřejmě tu rostlo spoustu dalších věcí, ale ty nebudeme popisovat, protože bychom tím zabrali spoustu času. Snad ještě stojí za zmínku Tirijská tráva, která má narozdíl od té naší hodně barev a ty se velmi často mění.
Pak bylo nutno zařídit obyvatele tohoto světa. Nejdříve samozřejmě zvířata. V Tirii bydlí jak naše (například pes, kočka nebo kůň), tak i úplně nové druhy. Patří mezi ně třeba krolven, který má koňskou stavbu těla, je porostlý hustou bílou srstí s modročernými puntíky a v tlamě má velké tesáky nazelenalé barvy.
V neposlední řadě pak byli stvořeny bytosti, které jsou obecně brány za ty inteligentnější (ačkoli... těžko říct, zda jsou či nejsou opravdu inteligenčně vyspělejší). Mezi ně jsou bráni lidé (běloši, černoši, asiati, indiáni i eskymáci), hobiti, elfové, elfíci, skřítci, skřeti, trolové, trpaslíci, trpajzlíci, kouzelníci, čarodějové, avataři, kožoměnci všeho druhu, vlkodlaci, upíři, mutanti, togruti, gungani a tak dále. O všech těchto rasách jste už jistě někdy něco slyšeli (a jestli ne, tak to je velká chyba). Ovšem na Tirii se můžete setkat i s úplně novými rasami, mezi které patří například rotové - národ vysokých lidí se zelenou pletí, dlouhými končetinami a protáhlými hlavami, rodí se s dlouhými, většinou zrzavými, nakroucenými vlasy, které jim už potom nerostou - nebo linuti - ti si pěstují dlouhé vlasy, ze kterých pak tkají látky, šijí šaty, pletou deky a svetry, ale také s nimi umí různé akrobatické kousky, vlasy také používají v boji, ale umí je využít i mnoha jinými způsoby - nebo třeba také klertové - lidé, kteří mají na těle bílé, šedé, nebo i výjimečně černé pruhy, mají velkou odolnost a výdrž a nade vše milují déšť.
Co se tirijského božstva týče... Mysl měla, jak už jsme řekli, fantazie na rozdávání. A tak svou zbylou fantazii rozdala tirijskému obyvatelstvu. A tak se stalo, že všechno živé na Tirii dostalo svou malou dávku fantazie a tím i vlastní mysli. S božstvem a s mnoha dalšími věcmi je tomu tedy u nich stejně jako u nás, protože u nás má také každý svou mysl. My věříme ve věci stvořené v našich myslích, ve věci nadpřirozené, ve vyšší mocnosti, v Boha, nebo v bohy. Ale existují takové věci? Věci, které povětšinou vznikly z našich přání, proseb, nadějí, z našeho smutku a naší radosti, z našeho strachu i odvahy, z toho všeho co spoluvytváří fantazii? Nevíme. Ani obyvatelé Tirie neví. A přesto, stejně jako my, věří, protože mají mysli plné fantazie.

To by bylo ke vzniku světa zvaného Tiria, ačkoliv jsme to popsali jen velice stručně. Tiria je svět, ve kterém je možno snad úplně všechno, je to svět, který se neustále tvoří a dotváří, protože ho spravuje Mysl, nebo možná více Myslí, s velkým množstvím fantazie. V Tirii není o dobrodružství nouze, ale místo k lenošení se tu pro ty méně dobrodružné povahy také najde. Vítejte v Tirii!

(první polovinu až po zvířata psala Ilian, od tirijských ras pak já - momentálně pilně píši samostatný dokument o rasách žijících na Tirii)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vénie Vénie | Web | 11. února 2016 v 16:12 | Reagovat

Skvělé! Tak mi nějak přijde, že všichni na fantasymilci na blogu začali vydávat pojednání o svém vlastním světě. Já už jsem to udělala ale dospěla jsem k názoru, že to budu muset smazat, protože s odstupem mi to připadá jako blbost :-)Jednoduše proto, že Eldaria je místo mnohem složitější a tajuplnější než jak jsem to shrnula v těch několika řádcích o jejím stvoření. Navíc překopávám i mapu, a doufám, že po asi šestém pokusu budu konečně spokojená.
S tou Myslí je to jinak opravdu dobrý nápad. Už se nemůžu dočkat na další příběhy z Tirie!

2 Ilian Ilian | Web | 11. února 2016 v 21:49 | Reagovat

Moc děkujeme :-)
Povídku o vzniku Eldarie jsem četla a nepřijde mi to ani trochu hloupé. Naopak, moc se mi to líbí :-)

3 Aredhel Aredhel | Web | 13. března 2016 v 0:54 | Reagovat

Úplně si dokážu představit jak tenhle krátký popis úžasného světa dostane nějaký animátor a oživí všechny ty barvy i skvělé nápady, rozehraje je na plno... Ale to určitě dokážou i příběhy, které přijdou. ;-) A víte, na co se vážně těším: až všechny ty zvířata, rostliny a rasy využijete ve svých příbězích

4 Ilian Ilian | Web | 14. března 2016 v 18:19 | Reagovat

[3]: Děkujeme!
Doufám, že to využijeme, poslední dobou jsem strašně líná a bez nápadů, ale snad mě nebo Lithiel něco napadne ;-)

5 Neklan Neklan | 20. ledna 2017 v 14:40 | Reagovat

Chápu to správně, že z myslí (Myslí) tvořivých vzniklo stvoření a tvorové a z myslí nudných netvoři? Nebo jsou netvoři bývalými tvory zkaženými nudností netvořivých myslí?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama