Sounáležitost

24. prosince 2017 v 15:21 | Ilian |  Povídky
Sice jsme poslední měsíc nebyly vůbec aktivní (za což se hluboce omlouvám), ale vánoční povídku vynechat nemůžu. Dnes jsem dočetla Morta od Terryho Prachetta, tak proč nenapsat o tom, jak může Smrť slavit Vánoce?

Za fantasyology Vám přeji veselé a pohodové Vánoce! :-)


Smrť nerozuměl hodně lidským záležitostem a Vánoce byly rozhodně jednou z nich. Letos se jim ale rozhodl přijít na kloub. Tak se stalo, že ráno stál v kuchyni a pokládal Albertovi velmi nezvyklou otázku.

"Vánoce?" Slavný mág Alberto Malich si pro jednou zase nevěděl rady. "Myslím, že jsou to takové ty lidské svátky, kdy si mezi sebou dávají dárky, mají nějaký strom, ale hlavně je to prý o tom, že je rodina spolu a mají takový ten pocit… Jak se to jmenuje, když jsou lidé spolu, ale nezabíjejí se?"

NEVÍM.

"No, to je jedno. Sounáležitost, tak to myslím je."

Tak či onak, Smrťovi se Vánoce zalíbily (nebo si to alespoň myslel, protože všechny takové pojmy se u něj pohybují jen na rovině teorie) a rozhodl se je oslavit. Sehnal strom, který ozdobil několika kostmi, okoukanými ozdobami a na vrchol vystavil lebku. Sehnal i dárek. Jedny růžové chlupaté ponožky, co mu prodala postarší paní, která se ale o chvilku později stala i Smrťovým zákazníkem. Sám chytil a osmažil kapra a aby měla oslava větší grády, všechno to s sebou vzal na Zem. V jedné vylidněné (o Vánocích je možné všechno) ulici Ankh-Morporku všechno připravil, stále tu však byl jeden problém. S kým Vánoce slavit? Albert nepřipadal v úvahu a s Ysabell se od její svatby s Mortem už moc nevídal. Řekl si tedy, že to zkusí sám.

Zapálil svíčky na stromečku, posadil se za stůl a pokusil se přijít na to, co je na Vánocích tak skvělého. Zkusil všechno. Snědl půlku kapra, rozbalil dárek (který ho bohužel nepřekvapil tak, jak měl), zkusil si dokonce zazpívat i pár koled, které zaslechl. Nic.

JE TO K NIČEMU. ALBERT MĚL PRAVDU. ASI JE POTŘEBA TA "SOUNÁLEŽITOST".

Zvedl se a chystal se k odchodu, když se mu o nohu otřelo něco měkkého. Černá kočka vyskočila na stůl a začala si pochutnávat na kaprovi. A nebyla sama. Bílé kotě si šťastně hrálo s odhozenou stuhou z rozbaleného dárku a hnědá kočka spokojeně vrněla u Smrťových kostnatých nohou. Sehnul se, aby jí pohladil a všimnul si, že přicházejí další, jako by se sem scházely všechny kočky z města. Jedna puntíkatá se zastavila před Smrtěm a ten jí nabídl růžové ponožky. Na oplátku dostal malou šedou myšku.


Na ulici Ankh-Morporku s mnoha kočkami v náručí konečně pochopil, co znamenají Vánoce.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Irith Irith | Web | 25. prosince 2017 v 9:40 | Reagovat

Zkus Otce prasátek :-) Tam je velmi přesně vylíčeno, jak Smrť slaví Vánoce.
Ale povídka se mi moc líbila :-)
Veselé Vánoce!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama